בשם האח – ביקורת

על הסרט שמעתי עוד לפני שנתיים שנבחר לייצג את קנדה בטקס פרסי האוסקר. העולם השתנה בהרבה מאז, אין מה להתווכח. אולם היצירה עצמה נשארה רלוונטית מתמיד, סיפור אוניברסלי, חוצה שפות ויבשות, שיכל להתרחש בכל מקום אחר בנוסף לקוויבק. ניתן לראות במהדורות החדשות, הרי את ההשראה קיבלה הבמאית סופי דראספ מראיון של אזרחית המדינה, אחיה נהרג בעקבות מבצע משטרתי שיצא משליטה. מה שמוביל לסצנת הסיום, אחת העוצמתיות שראיתי לאחרונה, אגרוף לרכה. בחורה צעירה עם עתיד מזהיר, תלמידה למופת, מאוהבת מעל הראש ומשפחתה בראש סדר עדיפותה. נתקעת במאבק בלי סוף מול מערכת בירוקרטית. אחד יוצא, אחריו מגיע חדש וחוזר חלילה.

"בשם האח" הינו עיבוד מחודש ועדכני למחזה של סופוקלס מ-442 לפנה"ס, "אנטיגונה". הדמות כעת נערה מצטיינת בתיכון, יתומה, בת למשפחת מהגרים מקביליה. חייה משתנים כאשר אטאוקלס נורה על ידי המשטרה ופולינקס נשלח למאסר. עם סכנת גירוש מרחפת מעל ראשו, אנטיגונה לא תהיה מוכנה לשתוק ותצא למסע למען צדק, שיוון ומשפחה. בשעה שהמדינה מחולקת לבין תומכיה למתנגדיה.

מתוך "בשם האח" (באדיבות יח"צ)

אדפטציות מודרניות, כמו: "קוריולאנוס" (2011) או "רומיאו וג'ולייט" של באז לורמן יוצרות דיסוננס אצל הצופים בשל שימושם החלקי בשפה עתיקה\גבוה שאינה מדוברת כיום. "בשם האח" אינו חף מכך. אולם זהו היבט מינורי אל מול אספקטים נוספים שמצליחים לעבור חלק בגרון, כגון:  המקהלה היוונית שמוחלפת על ידי הרשתות החברתיות, אופן עריכת הסצנות עימם קצבית ומעניקה ליצירה סטייל.

התסריט של דראספ מהודק ומותח, בונה את עצמו לבנה, לבנה. הקשיים נערמים ובחירותיה של אנטיגונה נהיות קשות מרגע לרגע. יש כאן בעיקר הרבה אהבה ופואטיקה לדמויות, רחוקות מלהיות חד ממדיות מלאות אופי ומוטיבציה ברורה. נהימה ריצ'י בתפקיד אנטיגונה מרגשת בעוצמתה. אותם רגעים שקטים, הדורשים סבלנות מחמיאים לאחר מכן לסצנות בו ניתן להרגיש את היגון והזעם פורצים החוצה. אם מדובר בסצנה האחרונה בשוהה אנטיגונה בבית המשפט או האהובה עליי, התעמתות מול סוהרת, מדהים גם כאשר מופנית אצבע מאשימה אל עבר המערכת, התגובה תהיה להראות שרירים, להפחיד\להתריע אחרים מאשר להגיב בהתאם.

"בשם האח" הינו סרט מרגש, מכעיס וקצבי, שווה את ההמתנה והיציאה אל הגשמים ובעיקר משאיר טעם ורצון לעוד מדראספ.

(אור פז)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s